Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου 2001

ΕΟΡΤΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ 2001

wilson.jpg (7994 bytes)

Στις 2 Απριλίου (ημέρα των γενεθλίων του Hans Christian Andersen) γιορτάζεται σε όλο τον κόσμο η Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου. Ο εορτασμός αυτός έχει καθιερωθεί από το 1996, από τη Διεθνή οργάνωση βιβλίων για τη νεότητα (IBBY) , το ελληνικό τμήμα της οποίας είναι ο κύκλος του ελληνικού παιδικού βιβλίου.

Σκοπός του εορτασμού είναι να τονιστεί η αξία της λογοτεχνίας για τα παιδιά και τους νέους και να τονωθεί το ενδιαφέρον τους για το εξωσχολικό βιβλίο. Γι’ αυτόν ακριβώς το σκοπό εμείς διαλέξαμε να διασκευάσουμε το νεανικό βιβλίο «Κρίση στο σπίτι» του Budge Wilson, για να το παρουσιάσουμε στη σκηνή (που λέει ο λόγος, γιατί δυστυχώς το σχολείο μας δε διαθέτει θεατρική σκηνή).

Θεωρήσαμε ότι ήταν ο πιο παραστατικός τρόπος, για να δείξουμε την προσφορά του λογοτεχνικού βιβλίου: ψυχαγωγία, απόκτηση εμπειριών, καλλιέργεια .

Το συγκεκριμένο βιβλίο διαβάζεται πολύ από τους μαθητές μας, επειδή, πιστεύουμε, τους αγγίζει το θέμα του, που είναι η επίδραση της αρρώστιας στην ψυχολογία πρώτα του ίδιου του ασθενή και έπειτα των άλλων μελών της οικογένειας, και η επίδρασή της επίσης στις μεταξύ τους σχέσεις. Το βιβλίο διδάσκει την αγάπη, την κατανόηση, τη θέληση, το δυναμισμό και σε τελική ανάλυση την αισιοδοξία.

Τους ρόλους έπαιξαν οι μαθητές:

ΠΑΤΕΡΑΣ : ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

ΜΗΤΕΡΑ : ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ

ΚΕΙΤΙ : ΠΑΡΑΦΟΡΟΥ ΜΑΡΙΑ

ΝΤΑΝΙΕΛ : ΑΝΑΣΤΑΣΟΠΟΥΛΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ

ΜΑΡΤΙΟΣ 2001

Η άποψη των μαθητών που συμμετείχαν

Πήρα μέρος σ'αυτή την παράσταση

Λίγα λόγια για την παράσταση