Η άποψη των μαθητών που συμμετείχαν

theater4.jpg (21736 bytes)

Θα έλεγα πως μου αρέσει αρκετά το θέατρο, γιατί μετά το τέλος της παράστασης ενός θεατρικού έργου , αν το έργο ήταν καλό, ανεβαίνει η διάθεσή μου και νιώθω σαν να έχω κερδίσει μια μεγάλη εμπειρία .

Το έργο αυτό είναι ζωντανό και διδακτικό . Μας παρουσιάζει τη ζωή μιας οικογένειας με πολλά προβλήματα , τα οποία πρέπει να λυθούν.Έτσι μέσα από αυτό μαθαίνουμε τι να κάνουμε στις δύσκολες στιγμές: να μην τα παρατάμε και να προσπαθούμε να φτάσουμε την κορυφή.

Μια εικόνα που μου έμεινε από τις πρόβες είναι τα γέλια που κάναμε. Η σκηνή που γελούσαμε περισσότερο είναι εκείνη που εγώ πετούσα την εφημερίδα με θυμό και οι άλλοι τρόμαζαν πάρα πολύ.Τότε αρχίζαμε όλοι να γελάμε Οι πρόβες θα μου είναι μια αξέχαστη εμπειρία μεταξύ φίλων και θα προσπαθήσω να την ξαναζήσω.

ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2001 ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ

theater3.jpg (19277 bytes)

Το θέατρο πιστεύω πως είναι μια τέχνη πολύ δύσκολη και απαιτητική αλλά συγχρόνως πολύ ενδιαφέρουσα. Αυτός είναι ίσως ο λόγος που ελκύει τους ανθρώπους ν’ ασχοληθούν μ ’αυτό.

Το έργο που ανεβάζουμε μας βοηθάει αλλά και μας προτρέπει να αντικρίζουμε τη ζωή με αισιοδοξία ,χωρίς να πανικοβαλλόμαστε από αυτά που συμβαίνουν. Επιπλέον μας παρακινεί να αντιμετωπίζουμε τα προβλήματά μας σε συνεργασία με τους άλλους, έτσι ώστε να έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Νιώθω ενθουσιασμένη που είμαι σε μια θεατρική ομάδα αλλά και περήφανη, γιατί οι απαιτήσεις είναι πολλές και για να τα καταφέρεις θα πρέπει να ανταπεξέλθεις σε όλες .

Πιστεύω πως οι πρόβες μιας θεατρικής παράστασης είναι πολύ σημαντικές και αξίζουν πάρα πολύ, όσο βέβαια και το αποτέλεσμα .

ΑΠΡΙΛΙΟΣ 2001 ΣΑΡΑΝΤΟΠΟΥΛΟΥ ΚΑΛΛΙΟΠΗ

Triangle_up.gif (855 bytes) Αρχή σελίδας