Κανονισμός

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ

ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΑΒΑΣΙΛΩΝ

Η βιβλιοθήκη λειτουργεί καθημερινά από Δευτέρα ως Παρασκευή καθ’ όλη τη διάρκεια της σχολικής λειτουργίας από τις 8.00 π.μ.–14.00 μ.μ. και 7,5 ώρες επιπλέον την εβδομάδα, όπως ορίζονται από τον εκάστοτε υπεύθυνο για τη βιβλιοθήκη σε συνεργασία με το Διευθυντή του Σχολείου κατά τρόπο που να εξυπηρετούνται οι μαθητές / μαθήτριες του Σχολείου, λαμβάνοντας υπόψη τις τοπικές συνθήκες.

Χρήστες της βιβλιοθήκης είναι όλα τα μέλη της σχολικής κοινότητας, αλλά και όσοι ενδιαφέρονται για τη συλλογή και τις παροχές της βιβλιοθήκης, αν και δεν ανήκουν στη σχολική κοινότητα, αφού προμηθευτούν την κάρτα μέλους (απαραίτητη η αστυνομική ταυτότητα, πάσο ή άλλο αποδεικτικό των στοιχείων τους ).

Οι χρήστες αφήνουν τις τσάντες τους στον ειδικό χώρο στην είσοδο της βιβλιοθήκης .

Τα μέλη έχουν το δικαίωμα χρήσης του χώρου και του υλικού της βιβλιοθήκης. Υπάρχει ανοιχτή πρόσβαση στη συλλογή. Οι χρήστες μπορούν να αναζητήσουν μόνοι τους στα ράφια ή μέσα από το πρόγραμμα του Η/Υ με τη βοήθεια του υπεύθυνου της βιβλιοθήκης το υλικό που τους ενδιαφέρει.

Σε όλους τους χώρους της βιβλιοθήκης τα μέλη-χρήστες τηρούν απόλυτη ησυχία. Δεν επιτρέπονται το κάπνισμα και η κατανάλωση ποτού και φαγητού.

Το υλικό της συλλογής διατίθεται στα μέλη για φωτοτυπίες, για διάβασμα στο αναγνωστήριο, για δανεισμό. Οι μαθητές δανείζονται για ένα μήνα ένα βιβλίο κάθε φορά, εκτός αν μεσολαβούν διακοπές ή συντρέχει άλλος σοβαρός λόγος, οπότε και μπορούν να δανειστούν περισσότερα, όπως και τα υπόλοιπα μέλη της βιβλιοθήκης.

Όλα τα μέλη έχουν το δικαίωμα ανανέωσης του δανεισμού μια φορά, οι μαθητές για επτά ημέρες και τα υπόλοιπα μέλη για δεκαπέντε ημέρες.

Οι χρήστες δεν επανατοποθετούν στα ράφια τα βιβλία που επιστρέφουν, αλλά τα αφήνουν με τάξη σε χώρο που υποδεικνύεται από τον υπεύθυνο της βιβλιοθήκης.

Τα πληροφοριακά βιβλία, οι βιντεοκασέτες, οι κασέτες, τα CD, τα CD-ROMS και τα περιοδικά δανείζονται μόνο για τρεις ημέρες.

Οι χρήστες είναι υπεύθυνοι για τα βιβλία που χρησιμοποιούν. Υπογραμμίσεις ή σημειώσεις στα βιβλία δεν επιτρέπονται. Το μέλος που χάνει ή επιστρέφει υλικό σε κακή κατάσταση, υποχρεούται να το αντικαταστήσει ή αν αυτό δεν κυκλοφορεί στο εμπόριο να καταβάλει το αντίτιμο της τρέχουσας αξίας του.

Η βιβλιοθήκη έχει σύνδεση με το διαδίκτυο (INTERNET) . Υπάρχει η δυνατότητα πρόσβασης στο διαδίκτυο για τους χρήστες, η οποία όμως εξυπηρετεί εκπαιδευτικούς σκοπούς. Η πρόσβαση γίνεται με σειρά προτεραιότητας.

Η βιβλιοθήκη διαθέτει γύρω στα 5.000 βιβλία και μερικά περιοδικά. Επίσης υπάρχουν περίπου 100 CD με ποιοτική μουσική, μερικά CD-ROM και κάποιες βιντεοκασέτες και φυσικά ο απαραίτητος εξοπλισμός για την αξιοποίησή τους: στερεοφωνικό, τηλεόραση, βίντεο και δυο υπολογιστές.

Η βιβλιοθήκη μπορεί να αποκτήσει καινούργιο υλικό με χρήματα που θα προέρχονται από το Σχολείο, από άλλους φορείς και από δωρεές. Η επιλογή του υλικού γίνεται από τον υπεύθυνο της σχολικής βιβλιοθήκης σε συνεργασία με το Σύλλογο των καθηγητών του Σχολείου. Οι δωρεές βιβλίων γίνονται δεκτές, εφόσον τα βιβλία προσφέρουν σύγχρονες γνώσεις και όχι ξεπερασμένες, και είναι σε καλή κατάσταση.

Όσα βιβλία έχουν φθαρεί από τη χρήση αποσύρονται από τη βιβλιοθήκη, αφού προηγουμένως γίνει Πρακτικό, και εκείνα που είναι σε καλύτερη κατάσταση δίνονται στους μαθητές που επιθυμούν να τα αποκτήσουν, ενώ τα υπόλοιπα δίνονται για ανακύκλωση. Επίσης αποσύρεται από τη βιβλιοθήκη το υλικό που δεν έχει πλέον ζήτηση, επειδή οι γνώσεις που προσφέρει δεν είναι σύγχρονες.

Ο κανονισμός αυτός επιβάλλεται να αναθεωρηθεί, εφόσον υπάρξει αλλαγή συνθηκών.

Στόχος της βιβλιοθήκης είναι να συμβάλλει όσο το δυνατόν περισσότερο στη μόρφωση και την καλλιέργεια της ψυχής των μαθητών.

ΚΑΒΑΣΙΛΑ 24-9-2001

O ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ