Λίγα λόγια για την παράσταση

«ΚΡΙΣΗ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ»

Φέτος πηγαίνω πρώτη τάξη στο Γυμνάσιο Καβασίλων. Είναι πραγματικά ένα πανέμορφο σχολείο. Εκείνο που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση, εκτός από το κτίριο, ήταν το πώς διοργανώνουν τις σχολικές γιορτές, όπως της 28ης Οκτωβρίου, της 17ης Νοεμβρίου κ.α..

Αυτή τη φορά διοργάνωσαν μια εντελώς διαφορετική γιορτή από τις άλλες. Ήταν αφιερωμένη στην παγκόσμια ημέρα του παιδικού βιβλίου. Η καθηγήτρια που είναι υπεύθυνη για τη βιβλιοθήκη οργάνωσε τη γιορτή. Διάλεξε ένα από τα πιο πολυδιαβασμένα βιβλία και το διασκεύασε, ώστε να το παίξουν οι μαθητές στη σκηνή. Το βιβλίο λέγεται «Κρίση στο σπίτι», είναι του Budge Wilson και έχει πολύ ενδιαφέρον θέμα.

Το σκηνικό είχε στηθεί στην αίθουσα εκδηλώσεων και θεατές ήμασταν εμείς οι μαθητές, οι αξιόλογοι καθηγητές μας και κάποιοι γονείς.

Η ιστορία ξετυλίγεται στο Χάλιφαξ με την οικογένεια Κόλικατ, που αποτελείται από έξι άτομα, τον κύριο και την κυρία Κόλικατ, την Κέιτι τον Ντάνιελ και τα δίδυμα .Η ζωή αυτόν τον καιρό στο σπίτι των Κόλικατ βρίσκεται σε κρίση. Ο πατέρας παθαίνει νευρικό κλονισμό που τον κάνει να είναι συνεχώς νευρικός, θλιμμένος και απομονωμένος, ενώ η μητέρα αγωνίζεται να κρατήσει την ισορροπία στο σπίτι και συγχρόνως να δείχνει χαρούμενη. Επίσης καταβάλλει μεγάλες προσπάθειες να εξηγήσει στα τέσσερα παιδιά της όσο το δυνατόν πιο ανώδυνα τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν στο σπίτι.

Τελικά ο γιατρός συνιστά στον πατέρα να σταματήσει τη δουλειά και να νοσηλευτεί σ’ ένα νοσοκομείο. Το έργο γίνεται όλο και πιο συγκινητικό με τη συνοδεία θλιμμένης μουσικής.

Έτσι κι έγινε. Η κυρία Κόλικατ έπιασε δουλειά σ’ ένα σουπερμάρκετ, για να καλύψει τα έξοδα του σπιτιού. Ταυτόχρονα ανακάλυψε ότι θέλει να μάθει υπολογιστές. Όλοι είχαν μπει σ’ έναν αγώνα . Προσπαθούσαν με πολύ κόπο να πετύχουν τους στόχους τους, και περισσότερο να κρατήσουν την οικογένειά τους.

Οι μήνες περνούσαν και όλα πήγαιναν καλύτερα. Μετά από ένα αρκετά μεγάλο χρονικό διάστημα ο πατέρας έγινε καλά και η οικογένεια βρήκε πάλι το ρυθμό της. Ήταν όλοι μαζί ήρεμοι κι ευτυχισμένοι.

Αυτό το θαυμάσιο έργο με βοήθησε να καταλάβω πόσο σημαντικό είναι να υπάρχει ο σεβασμός προς όλα τα μέλη της οικογένειας, η συνεργασία ανάμεσά τους, απεριόριστη υπομονή, καλή διάθεση και πολλή κατανόηση. Ήταν μια παράσταση που σε πλημμύριζε με πολλά συναισθήματα : λύπη, συγκίνηση, αγωνία, θαυμασμό, χαρά και δύναμη.

Τα παιδιά που έπαιζαν τους ρόλους προσπάθησαν πολύ και τα χειροκροτήματα αντάμειψαν τους κόπους τους .

ΣΑΛΙΑΡΟΠΟΥΛΟΥ ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΤΑΞΗ Α΄

Triangle_up.gif (855 bytes) Αρχή σελίδας