bulgarkt.jpg (24288 bytes)

Όταν ο ήλιος...

Ζωρζ Σαρή

Η Βιβλιοθήκη του Σχολείου μας οργανώνει μια εκδήλωση για τις 2 Απριλίου, ημέρα του παιδικού βιβλίου.
Θα γίνει η παρουσίαση του βιβλίου «Όταν ο ήλιος» της Ζωρζ Σαρή. Θα υπάρχει αφήγηση και παρουσίαση στη σκηνή κάποιων αποσπασμάτων.
Η συγγραφέας γράφει στο βιβλίο της για τις δυσκολίες της ζωής στην Κατοχή και τις επιπτώσεις τους στην υγεία, στις σχέσεις των ανθρώπων, στον έρωτα.
Παρακολουθώντας τις προηγούμενες χρονιές τα έργα, στα οποία έπαιζαν συμμαθητές και φίλοι μου, πήρα την απόφαση ν’ ασχοληθώ κι εγώ με το θέατρο, αν μου δινόταν η ευκαιρία. Έτσι, όταν η κυρία Κιτσικούδη μου πρότεινε να πάρω μέρος στην εκδήλωση, δέχτηκα με χαρά.
Είμαι η αφηγήτρια και παίζω το ρόλο της Ειρήνης, που σπουδάζει και είναι μια κοπέλα αυθόρμητη και ζωντανή. Αγαπάει υπερβολικά την οικογένειά της και περισσότερο τη μικρότερή της αδερφή. Περνά δύσκολες στιγμές στην Κατοχή, αλλά στέκει όρθια, ώστε να μπορέσει να στηρίξει τους πιο αδύναμους, όπως η μητέρα της.
Αυτό που έμαθα από το βιβλίο είναι ότι με τη δύναμη της αγάπης μέσα στην οικογένεια ξεπερνιούνται όλες οι δυσκολίες.
Κάθε θεατρικό έργο έχει τη δική του μαγεία. Η μαγεία αυτή βρίσκεται στην καρδιά αυτού που παίζει οποιοδήποτε ρόλο και ο στόχος του είναι να εξωτερικεύσει αυτή τη μαγεία.

Παπαδοπούλου Ευθυμία Τάξη Γ΄

2003-2004