bulgarkt.jpg (24288 bytes)

Η ΕΠΟΧΗ ΤΩΝ ΥΑΚΙΝΘΩΝ

ΤΟΥΛΑ ΤΙΓΚΑ

Όπως όλοι ξέρουμε μόνο ο άνθρωπος έχει νου. Ο νους του όμως αυτός πρέπει να πλουτιστεί με το διάβασμα πολλών και καλών βιβλίων. Ένα καλό βιβλίο μας ευχαριστεί, μας διδάσκει, απαλύνει την ψυχή μας και ανοίγει νέους ορίζοντες.
Τι θα ζητήσει ο ανθρώπινος νους και δε θα το βρει στις σελίδες των βιβλίων; Δεν υπάρχει μεγαλύτερος θησαυρός από μια καλή βιβλιοθήκη. Έτσι κι εγώ όπως και πολλά άλλα παιδιά δανειζόμαστε βιβλία από την καταπληκτική βιβλιοθήκη που μας προσφέρει το Σχολείο μας.
Το βιβλίο που πήρα τελευταία ήταν «η εποχή των υακίνθων». Μόλις άρχισα να το διαβάζω εντυπωσιάστηκα. Πολλές ήταν οι φορές που παρατούσα τα μαθήματά μου και ξανάμπαινα στη μαγεία αυτού του βιβλίου, γιατί είχα αγωνία για τη συνέχεια. Μπορώ να πω ότι το βιβλίο αυτό είναι τόσο καλογραμμένο που νιώθεις την πρωταγωνίστρια και την κάθε στιγμή.
Αυτά που με εντυπωσίασαν ήταν πολλά: πρώτον ότι η ηρωίδα ήταν πολυλογού, ένα παράξενο κορίτσι που δεν τα πήγαινε και τόσο καλά με τον εαυτό της, δεύτερον ότι έγραφε πάρα πολύ στο ημερολόγιό της, που ήταν η καλύτερή της φίλη και τρίτον ότι τελικά το κορίτσι αυτό έδινε λύση στο κάθε του πρόβλημα. Είχε το πλεονέκτημα να σκέφτεται πιο ήρεμα πιο ώριμα, κάτι που μ’ έκανε να την ξεχωρίσω απ’ όλα τ’ άλλα πρόσωπα του βιβλίου.
Το πιο ωραίο βιβλίο που έχω διαβάσει ως τώρα είναι: «η εποχή των υακίνθων».

Ρακολάρη Γεωργία τάξη Γ΄

2002-2003