Η Μωβ Ομπρέλα

zeh.jpg (5865 bytes)

Πριν κλείσουν τα σχολεία για τις διακοπές των Χριστουγέννων, η υπεύθυνη καθηγήτρια για τη βιβλιοθήκη μου πρότεινε το βιβλίο “ Η ΜΩΒ ΟΜΠΡΈΛΑ” της Άλκης Ζέη .

Στην αρχή μου φάνηκε βαρετό, συνηθισμένο βιβλίο. Όσο προχωρούσα όμως, άλλαζα γνώμη. Μιλούσε ακριβώς για μια μωβ ομπρέλα . Θα την “ δανείζονταν” τα αδέρφια της Ελευθερίας, της ηρωίδας αυτού του μυθιστορήματος . Από την ομπρέλα τους έκανε εντύπωση το μέγεθος της και οργανώνουν ένα σχέδιο με τον Μπενουά , ένα αγόρι από τη Γαλλία, για να τη “δανειστούν”. Τελικά το σχέδιό τους πετυχαίνει και τη χρησιμοποιούν σαν αερόστατο. Βυθίζονται στα όνειρα τους και νιώθουν όμορφα.

Η εποχή εκείνη ήταν πατριαρχική, τουλάχιστον έτσι μπόρεσα να καταλάβω.Η Ελευθερία, που ανέφερα και πριν, μου κέντρισε το ενδιαφέρον.Ένα κορίτσι ονειροπόλο, όμορφο στην ψυχή, αλλά φοβάται επίσης να ανακαλύψει τα πραγματικά της συναισθήματα προς τον πατέρα της. Κι αντί γι αυτόν θαυμάζει κι αγαπά το θείο της. Η Ελευθερία παντρεύτηκε τον Μπενουά .

Τα χρόνια πέρασαν . Τώρα πια έχει δυο εγγονάκια στα οποία διηγείται τα παιδικά της χρόνια, δηλαδή όσα ανέφερα πιο πάνω .

Νομίζω πως ένα βιβλίο σαν κι αυτό, θα ήταν ο καλύτερος φίλος για τις διακοπές μας.

ΣΟΦΙΑ ΣΙΑΚΑΒΑΡΑ ΤΑΞΗ Α΄