Μαμπρούκ σκύλος μιας ζωής

zanpier.jpg (7168 bytes)

«Μαμπρούκ σκύλος μιας ζωής»

Το βιβλίο είναι γραμμένο από το Ζαν Πιερ Υτέν στη μνήμη του σκύλου του Μαμπρούκ και τα έσοδα θα διατεθούν για την ενίσχυση των φιλοζωικών σωματείων.

Ο συγγραφέας και ο σκύλος του περνούν μαζί έξι χρόνια . Στιγμές όμορφες και άσχημες , στιγμές που τους δένουν πραγματικά . Μεταξύ τους αναπτύσσεται μια σχέση δυνατή. Στις σχέσεις ανάμεσα στον άνθρωπο και το ζώο υπάρχουν ζώνες μυστηρίου που ξεφεύγουν από την ανάλυσή μας και που μπροστά τους τινάζονται συχνά στον αέρα ακόμα και οι πιο ελκυστικές θεωρίες .

Ο Μαμπρούκ αρρωσταίνει . Η κατάστασή του ήταν σοβαρή. Ο Ζαν υπέφερε κι αυτός μαζί του ως το τέλος. Οι τελευταίες στιγμές της ζωής του Μαμπρούκ καταγράφονται μ’ ένα συγκλονιστικό τρόπο από το συγγραφέα .

Στο βιβλίο αποκαλύπτονται κάποια μικρά «μυστικά» αγωγής και εκγύμνασης σκύλων και επίσης ο συγγραφέας προσπαθεί ν’ ανακαλύψει γιατί οι άνθρωποι έχουν τόση ανάγκη (όποιοι κι αν είναι αυτοί) να νιώθουν ότι έχουν την προστασία κάποιου ζώου.

Σαλιαροπούλου Χριστίνα Τάξη Β' (14/11/01)