bulgarkt.jpg (24288 bytes)

Μια αγάπη για δύο

Ζωρζ Σαρή-Αργυρώ Κοκορέλη

Το βιβλίο μιλάει για μια αγάπη μεγάλη. Μια αγάπη που πέρασε από διάφορες δοκιμασίες, αλλά κατάφερε ν’ αντέξει. Μέσα από την αγάπη μπορεί να νιώσει κανείς τον πόνο, τη θλίψη, το μίσος, την εγκατάλειψη, τη δυστυχία, το φόβο, την αγωνία και πολλά πρωτόγνωρα συναισθήματα που δεν τα έχουμε νιώσει. Μπορεί να κλάψεις, να χαρείς, να γίνεις ευτυχισμένη.
Υπάρχουν και οι τρίτοι, που όταν βλέπουν κάποιους ευτυχισμένους, προσπαθούν να ανακατευτούν και να τους βλάψουν. Όταν όμως η αγάπη και ο έρωτας είναι δυνατά ριζωμένα μέσα μας, κανείς δεν μπορεί να εμποδίσει την ευτυχία. Έτσι αυτά τα παιδιά του βιβλίου άκουσαν την καρδιά τους και μόνο την καρδιά τους, αψήφησαν τους πάντες, ακόμη και τους γονείς, που καμιά φορά και αυτοί προσπαθούν να τους χωρίσουν, και έζησαν μαζί έχοντας οδηγό την αγάπη και πάνω απ’ όλα την εμπιστοσύνη. Η δύναμη της αγάπης βγήκε νικητής.

Χατζηδημητρίου Αμυγδαλιά Τάξη Β΄

2002-2003