Η Ιστορία της Ελπίδας

godden.jpg (11041 bytes)

"Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΕΛΠΙΔΑΣ" του RUMER GODDEN

Μια σειρά από περίεργες και μυστηριώδεις συμπτώσεις θα φέρουν κοντά ανήμερα τα Χριστούγεννα ένα μικρό ορφανό κοριτσάκι, την Ήβη, που περιπλανιέται στο Άπλετον αναζητώντας τη γιαγιά που θα ήθελε να την περιμένει , αλλά στην πραγματικότητα είναι ανύπαρκτη, και την πανέμορφη χριστουγεννιάτικη κούκλα μιας βιτρίνας , τη Χριστίνα, που εύχεται και ελπίζει να βρεθούν δυο παιδικά χεράκια , για να την παίξουν και να της χαρίσουν ζωή.

«Η ιστορία της Ελπίδας» μπορεί να μοιάζει, αλλά δεν είναι μια αποκλειστικά παιδική ιστορία . Απεναντίας μάλιστα , χάρη στη γλυκιά ονειρική μαγική ατμόσφαιρα μέσα στην οποία κινείται και την ευαισθησία και αθωότητα που διακρίνουν τα περισσότερα πρόσωπα που τη συνθέτουν, μπορεί εύκολα να συγκινήσει κάθε μικρό ή μεγάλο της αναγνώστη και κυρίως να του διδάξει τη δύναμη της ελπίδας στην ανθρώπινη ζωή.

ΧΑΛΒΑΤΖΗ ΕΙΡΗΝΗ Α΄ ΤΑΞΗ  (9/1/02)