Τον καιρό του Βουλγαροκτόνου

bulgarkt.jpg (24288 bytes)

ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΤΟΥ ΒΟΥΛΓΑΡΟΚΤΟΝΟΥ

Π. Σ. ΔΕΛΤΑ

Η Πηνελόπη Δέλτα, η διακεκριμένη συγγραφέας παιδικών βιβλίων, ζωντανεύει μέσα από το συναρπαστικό αυτό μυθιστόρημα της τις ιστορικές μνήμες του ελληνοβουλγαρικού πολέμου.

Όλα αρχίζουν το βράδυ του δεκαπενταύγουστου του 1004, όταν οι Βούλγαροι εισβάλλουν στην Αδριανούπολη της Θράκης και κατασφάζουν τον άμαχο και αθώο πληθυσμό, κυριευμένοι από το πάθος τους να κατακτήσουν τα ελληνικά εδάφη. Σ’ αυτήν την επίθεση αιχμαλωτίζουν και το γόνο του αξιωματούχου της πόλης, Κωνσταντίνο, τον εξάδερφο του, Μιχαήλ καθώς και ένα μικρό ορφανό κορίτσι, την Αλεξία.

Τα δυο αγόρια, όταν ανδρώνονται στην ξένη χώρα, γίνονται κατάσκοποι για χάρη της πατρίδας τους την οποία υπηρετούν με εξαιρετική γενναιοψυχία και αυταπάρνηση.

Πρόκειται αναμφίβολα για ένα αριστουργηματικό ιστορικό μυθιστόρημα που κερδίζει από τις πρώτες κιόλας σελίδες τον αναγνώστη αφήνοντας τον με τη «γεύση» της εθνικής υπερηφάνειας, της ικανοποίησης και της ανθρώπινης συγκίνησης.

XΑΛΒΑΤΖΗ ΕΙΡΗΝΗ Α3

20-2-02