Ο τελευταίος Βασιλιάς της Ατλαντίδας

sinu.jpg (7563 bytes)

Δυο εντελώς διαφορετικούς κόσμους ζωντανεύει μπροστά στα μάτια μας η Κίρα Σίνου με το μυθιστόρημά της: «Ο τελευταίος βασιλιάς της Ατλαντίδας».

Χάρη στον αριστουργηματικό τρόπο γραφής της που διακρίνεται για τις γεμάτες παραστατικότητα περιγραφές ,τις ολοζώντανες υπέροχες εικόνες ,τις παρομοιώσεις και τις προσεχτικά επιλεγμένες λέξεις οι αναγνώστες μεταφέρονται σε μια μακρινή μυθική γη-χώρα , την Ατλαντίδα .

Η Ατλαντίδα είναι η χώρα του πλούτου και της δύναμης. Αυτό μαρτυρούν τα ογκώδη και δαιδαλώδη της κτίρια ,το πολυτελέστατο παλάτι του βασιλιά Άτλαντα , οι ναοί που αστράφτουν απ’ το ατόφιο χρυσάφι ,τα καλοφτιαγμένα σκαριά που είναι αραγμένα στο λιμάνι .

Η ζωή των ισχυρών της χώρας είναι βυθισμένη στη χλιδή των πολύτιμων πετραδιών, των πανάκριβων κοσμημάτων και των εντυπωσιακών ενδυμάτων. Κι όλα αυτά τη στιγμή που ο απλός λαός είναι καταδικασμένος στη φτώχια εξαιτίας των δυσβάσταχτων φόρων που είναι αναγκασμένος να πληρώνει στο κράτος και τους κυβερνήτες του.

Οι βασιλιάδες της Ατλαντίδας , με εξαίρεση τον Άτλαντα , είναι κυριευμένοι από την απληστία , την ασέβεια , την αλαζονεία και την υπεροψία των κοσμοκρατόρων.

Πολύ μακριά από το απόκοσμο νησί της Ατλαντίδας χτυπάει η καρδιά μιας μικρής πόλης-κράτους , της Αθήνας .

Εκεί κυρίαρχη είναι η αίσθηση της λιτότητας . Τη φανερώνουν τα απλά αλλά νοικοκυρεμένα σπίτια των κατοίκων της , η λιτή ενδυμασία και διατροφή τους καθώς και οι απέριττοι ναοί που κοσμούνται από άνθη.

Οι Αθηναίοι ζουν «χωρισμένοι» σε τάξεις , δηλαδή σύμφωνα με την καταγωγή τους ανήκουν στην τάξη των γεωργών, των τεχνιτών, των ιερέων, των αρχιερέων και των αρχόντων και επιτελούν με συνέπεια τα καθήκοντα που τους αναλογούν.

Ο Αθηναϊκός τρόπος ζωής άλλωστε είναι ξεχωριστός λόγω της δημοκρατικής οργάνωσης , της ευσέβειας απέναντι στους θεούς και της μεγάλης αγάπης για την πατρίδα .

Οι επεκτατικές διαθέσεις των Ατλάντων θα προκαλέσουν την πολεμική σύγκρουση αυτών των δυο τόσο αντιφατικών κόσμων και πολιτισμών. Μόνο που, όταν το τέλος αυτού του πολέμου θα σημάνει , η φύση και οι θεοί θα έχουν αποφασίσει να μη διασωθεί τίποτα άλλο από την περήφανη Ατλαντίδα εκτός από τον τελευταίο της βασιλιά .

ΧΑΛΒΑΤΖΗ ΜΑΓΔΑ ΤΑΞΗ Β΄ (6-11-01)