Βιβλιοφιλία

ΒΙΒΛΙΟΦΙΛΙΑ

Book1.wmf (3806 bytes)

Έχετε ανακαλύψει τη χαρά που μπορεί να σας προσφέρει το διάβασμα ενός λογοτεχνικού βιβλίου; Αν όχι, μη χάνετε άλλο χρόνο. Μπείτε σήμερα κιόλας στη βιβλιοθήκη του Σχολείου μας, ζητήστε τη βοήθεια της υπεύθυνης καθηγήτριας και βρείτε το βιβλίο που σας ταιριάζει. Περιπετειώδες ή ρομαντικό, χιουμοριστικό ή δραματικό, δε θα δυσκολευτείτε με την ποικιλία που διαθέτει. Βρείτε λίγο χρόνο κι αρχίστε να το διαβάζετε. Αν βρήκατε το κατάλληλο, ίσως να μην το αφήσετε από τα χέρια σας, χωρίς να το τελειώσετε.

Γιατί όμως οι περισσότεροι από εμάς αντιμετωπίζουμε το βιβλίο σαν αγγαρεία και καταναγκασμό; Γιατί τόση αποστροφή προς το λογοτεχνικό βιβλίο; Προφανώς, επειδή γίνεται στο μυαλό μας η λανθασμένη ταύτισή του με το σχολικό βιβλίο.

Αυτό που πρέπει όλοι να κατανοήσουμε είναι πως το λογοτεχνικό βιβλίο δεν είναι καθήκον, δεν είναι σκοτούρα, αλλά χαρά και ψυχαγωγία, απελευθέρωση της φαντασίας, απόδραση από την πραγματικότητα, ταξίδι σε τόπους και εποχές, που διαφορετικά δε θα γνωρίζαμε ποτέ.

Διαβάστε, ανταλλάξτε και χαρίστε βιβλία. Δε θα το μετανιώσετε ποτέ.

ΧΑΛΒΑΤΖΗ ΜΑΓΔΑ

ΤΑΞΗ Β΄