Το Γυμνάσιο Καβασίλων υποδέχτηκε και φιλοξένησε την Πέμπτη 4 Μαΐου 2017 τη θεατρική ομάδα «Μικρός Βορράς» μετά από πρόσκληση της καθηγήτριας Ελένης Γκουντρουμπή στο πλαίσιο του μαθήματος «Ευριπίδη Ελένη».

Οι μαθητές καθηλώθηκαν από το κέφι και τη θετική διάθεση της ομάδας που παρουσίασε σε διασκευή την εν λόγω τραγωδία του Ευριπίδη. Η πρωτότυπη μουσική, η σύγχρονη σκηνοθετική ματιά καθώς και τα ευρήματα της θεατρικής ομάδας άφησαν ικανοποιημένο το σύνολο των μαθητών και των καθηγητών που παρακολούθησαν την παράσταση.

Στο τέλος, η ευκαιρία που είχαν οι μαθητές να συμμετέχουν σε ένα διαδραστικό βιωματικό παιχνίδι έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο την επαφή τους με την αρχαία τραγωδία και τους επέτρεψε να δουν με άλλο μάτι τη «σχολική» τους ύλη. Αποδείχτηκε έτσι στην πράξη ότι η γλώσσα και το πνεύμα των μεγάλων τραγικών ποιητών μπορούν να είναι οικεία και απόλυτα συνδεδεμένα με τις αναζητήσεις των νέων ανθρώπων.