Στα πλαίσια του προγράμματος κατά του σχολικού εκφοβισμού οι υπεύθυνες καθηγήτριες Γκουντρουμπή Ελένη και Λαζοπούλου Καλλιόπη οργάνωσαν κάποιες δραστηριότητες. Αρχικά, μέσα στις τάξεις έγινε ενημέρωση και παρουσίαση σχετικά με το θέμα του εκφοβισμού. Οι μαθητές ενημερώθηκαν για το πρόβλημα και διατύπωσαν τους προβληματισμούς τους. Με αφορμή τη συζήτηση εξέφρασαν τη διαμαρτυρία τους, καταγγέλλοντας το φαινόμενο είτε μέσα από αυτοσχέδια ποιήματα είτε ζωγραφιές.

Επιπλέον, παρακολούθησαν τη διαδραστική παράσταση «Πρώτη Ώρα» της θεατρικής ομάδας Παπαλάνγκι. Οι μαθητές συμμετείχαν ενεργά στην παράσταση, καθώς κλήθηκαν να πάρουν το ρόλο του θύτη ή του θύματος. Με αυτόν τον τρόπο, είχαν την ευκαιρία να μπουν στη θέση του θύματος και να καλλιεργήσουν την ενσυναίσθησή τους. Ταυτόχρονα, μέσα από τη θέση του θύτη προβληματίστηκαν για τα κίνητρά του. Ακολούθησαν αυτοσχεδιασμοί υπό την καθοδήγηση του ηθοποιού και συζήτηση για την εξαγωγή συμπερασμάτων.